Historie

Počátky výrobního družstva VELOS sahají až do let před 2. světovou válkou. V březnu roku 1936 se živnostníci z oblasti Hradce Králové sdružili do nákupního a prodejního družstva mechaniků, jehož náplní bylo vytvářet výhodnější podmínky pro nákup jízdních kol, jejich příslušenství a náhradních dílů na provádění oprav.

Po roce 1948 nastal prudký rozvoj výrobní a opravářské činnosti a družstvo se přeměnilo ve výrobní družstvo VELO Hradec Králové. V padesátých letech družstvo stále více soustřeďovalo svou pozornost do podhůří Orlických hor, kde se citelně projevoval nedostatek pracovních příležitostí. Nový Hrádek byl místem, kde se postupně budoval jeden z nejvýznamnějších závodů družstva.


Vznikal z bývalých textilních fabrik, ve kterých byla zavedena výroba dílců jízdních kol a později i kooperační výroba dílců sidecarů a dalších výrobků. Koncem padesátých let změnilo družstvo svůj název na výrobní družstvo VELOREX Hradec Králové. Mnohé výrobky nesoucí značku VELOREX, se staly známé nejen na našem trhu, ale byly vyváženy do mnoha zemí po celém světě. Mezi nejznámější výrobky závodu Nový Hrádek patřilo motorové vozítko pro invalidy a přívěsné vozíky (sidecar) k motocyklům Jawa. Těchto vozíků bylo do roku 1984 vyrobeno více než 200 000 kusů.

Závod VELOREX v Novém Hrádku soustřeďoval nejprve svoji výrobu v hlavním závodě a posléze v provozech svařovna a lakovna v Novém Hrádku – Doly. V hlavním závodě byly vyráběny ráfky a blatníky k jízdním kolům a vypletená kola. Závod byl vybaven linkou naplétacích, centrovacích a kontrolních automatů francouzské firmy CPM.

Ve svařovně byly mimo jiné vyráběny terénní rámy motocyklů Jawa pro nejvyšší světové soutěže. V lakovně se závod významně podílel na výrobě sidecarů povrchovou úpravou vrchních a spodních dílů z laminátu.

V osmdesátých letech byla zahájena v Novém Hrádku – Doly rozsáhlá investiční výstavba nového provozu pro povrchové úpravy. Po dokončení výstavby a zabezpečení technologického zařízení se stal závod jedním z nejmodernějších ve výrobním družstvu VELOREX.

Počátkem devadesátých let se začalo výrobní družstvo Velorex rozdělovat a postupně vzniklo šestnáct nezávislých subjektů. Jedním z nich se stal i Velos, který byl založen 1. září 1992.

V roce 2007 došlo ke změně vlastnické struktury a současně s novým majitelem družstva přišla do Velosu i výroba pro automobilový průmysl, která dnes tvoří největší podíl na tržbách firmy.